Zakaz konkurencji i kara za złamanie
-
tofek
GuestNie jestem pewien obecnych przepisów, ale kiedyś zakaz konkurencji był umową dwustronną – pracownik zobowiązywał sie przez okres do 6 miesięcy od ustania stosunku pracy do niezatrudniania sie w filmie o podobnym profilu na podobnym stanowisku, a w zamian za ten okres pracodawca wypłacał comiesięcznie połowę dotychczasowej pensji jednak nie mniej, niż kwota minimum socjalnego. Jeżeli to dalej obowiązuje, to masz o co walczyć.
Arek
GuestPracodawca może chronić swoje interesy i tajemnice, nakazując pracownikowi lojalność. Służy temu umowa o zakazie konkurencji. Może ona obowiązywać zarówno w trakcie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy. Zakaz konkurencji jest uregulowany w kodeksie pracy w dziale IV, rozdział IIa w art. 101 1 – 101 4 k.p.
Czego nie można
Zakaz taki to zobowiązanie pracownika, że w trakcie trwania stosunku pracy oraz po jego ustaniu nie będzie prowadził działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani świadczył pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz innego podmiotu prowadzącego taką działalność.
Nie oznacza to jednak, że bez takiego zakazu pracownik ma swobodę prowadzenia wszelkiej dodatkowej działalności. Ograniczenia wynikają z katalogu pracowniczych obowiązków. Jednym z nich jest dbanie o dobro zakładu pracy, ochrona jego mienia, zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracownika na szkodę – art. 100 § 2 pkt 4 k.p.
Nie z każdym po rozwiązaniu umowy
Jeżeli umowa o zakazie konkurencji będzie podpisana w trakcie trwania stosunku pracy, to może być zawarta z każdym pracownikiem. Kodeks pracy nie narzuca tu ograniczeń. Inaczej jest, gdy zakaz ma obowiązywać po rozwiązaniu umowy o pracę. Wówczas, zgodnie z art. 101 2 k.p., stosuje się go tylko do osób mających dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. W praktyce chodzi więc o osoby z najwyższego i średniego szczebla zarządzania.
Co w umowie
Zakaz konkurencji powinien być zawarty w umowie mającej charakter terminowy i odpłatny. Kontrakt o zakazie konkurencji powinien zawierać wszystkie właściwe dla umowy elementy. Są to:
> strony umowy,
> miejsce i data jej zawarcia,
> przedmiot.
Gdy zakaz konkurencji ma obowiązywać po rozwiązaniu umowy o pracę, to kodeks pracy wymienia jeszcze dwa zapisy, które w takiej umowie mają się znaleźć obowiązkowo. Chodzi o okres jej obowiązywania oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.
Jak konkretny musi być zakaz
Pracownik, który zobowiązuje się do tego, że nie podejmie działalności konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy, ma wiedzieć dokładnie, co się za takim stwierdzeniem kryje. Powinien zatem znać te obszary działalności, których wykonywać mu nie wolno. Kodeks pracy jednak ich nie precyzuje. Wspomina jedynie o ważnych informacjach, których ujawnienie naraziłoby byłego pracodawcę na szkodę.Co w art. 1012§ 3 k.p.
Odszkodowanie należne pracownikowi od pracodawcy nie może być niższe od 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Odszkodowanie może być wypłacane w miesięcznych ratach. W razie sporu o odszkodowaniu orzeka sąd pracy.ss
GuestJa dostalam zakaz konkurencji na rok po rozwiazaniu umowy o prace.Ale mam pytanko: czy skoro przestanie on obowiazywac 01.04.2007 to i tak moge jeszcze dochodzic swych praw?Bo oczywiscie pracodawczyni nie zaplacila mi odszkodowania!Wpisala tylko,ze ja podlegam karze 20 000 zl za zlamanie tego zakazu.Pozdrawiam i prosze o odpowiedz.